Search and Hit Enter

Sandaletleriyle Ultra Maraton Koşan Lorena Ramírez

Netflix, Lorena: Light-Footed Woman belgeselinde sandaletleri ile ultra maraton koşan ve katıldığı bir çok yarışı kazanan Tarahumara yerlisi Lorena Ramírez’in hikayesini anlatıyor.

Lorena Ramirez, sıradan bir çift sandalet giyerken sıra dışı koşulara imza atan sıra dışı bir kadın. Lorena’yı bu kadar değerli kılan şey ise sıradan bir maratonun iki katı uzunluğunda olan (100km) ultra maratonlardaki koşma yeteneği. Geleneksel Tarahumara “Raramuri” kıyafetleri ve sandaletleri ile rekabet etmesi onun başarısını daha da etkileyici kılıyor. Bu da köklerini korumak isteyen Meksikalı yerlilerin mücadelesinin bir sembolü olarak anılmakta.

Tarahumara Meksika’da yaşayan bir yerli halk. Kendilerinden “hızlı koşanlar” anlamına gelen Rarámuri adıyla diye sözediyorlar. Koşmak kültürlerinin önemli bir parçası. Çok uzun mesafeleri (örneğin 150 km) profesyonel koşucularla aynı sürede koşabildikleri görülmüştür. Uzun mesafe koşu yetenekleri de avcılıktan geliyor. Avlayacakları hayvanları uzun saatler kovalayarak, hayvanın direncini düşürüyor veya nefes alımını zorlaştırıyorlar, bu sayede daha kolay avlanabiliyorlar. Uzun yıllar bu yeteneklerini koruyabilmelerinin sebeplerinden bazıları da şehirden uzak stressiz bir yaşam, yüksek karbonhidratlı beslenme alışkanlıkları ve uzak mesafedeki komşu köylerle haberleşmeleri.

Tarahumara yerlileri koşarken, yere önce topuk ya da parmaklarla değil, daha doğal olan orta ayakla dokunurlar ve ayak altına bilekten bağlı ince bir sandalet giyerler. Bugün Lorena, ailesiyle Sierra Madre’de yaşıyor, birçoğu koşu ve yürüyüşle ilgili bu geleneklerini uygulamaya devam ediyor.

Juan Rulfo’nun yönettiği 28 dakikalık belgesel, Sierra Madre dağlarının panoramik manzarası eşliğinde Lorena’nın biyografisini, günlük yaşamını, değerlerini ve aynı zamanda varolduğu toplumun köklerini gösteriyor. Öte yandan, profesyonel sporcularla ilgili klişeleri tekrardan düşünmenizi sağlayacak nitelikte bir belgesel. Lorena’da göze çarpan detay, koşu ayakkabısı seçimi. Ultra maratonlar dahil tüm koşularda sandaletleriyle yarışıyor ve koşu ayakkabılarını reddediyor. Bu reddediş belki de kapitalist sistemin insan yeteneklerini geliştirme konusunda yaptığı teknolojik dayatmalardır, kim bilir?

Lorena, “Gücüm olduğu sürece, elimden geldiğince koşmaya devam edeceğim” diyor.

Credit: Netflix, Photo Credit: Christian Palma

Araç çubuğuna atla