Search and Hit Enter

Manuel Terapi Nedir? Kimler Tarafından Uygulanır?

Dokunmak…İnsanlık tarihi boyunca süregiden bir iletişim, bir reaksiyon biçimidir.


Tıbbi anlamda dokunmak, yani el ile hastalığa müdahale etmek, manuel tıp veya manuel terapi olarak adlandırılır.

Manuel terapi, uzman bir el tarafından dokuların hareket gereksinimi doğrultusunda uygulanan ve mekanik etkilerden çok, nörofizyolojik etkiler açığa çıkaran tedavi yöntemleridir.

İnsan vücudunu biyomekanik ve teknik modellemelere oturtmuş olan manuel terapi yaklaşımlarında, 2004 yılından sonra Uluslararası Ortopedik Manuel Fizyoterapistler Birliği’nin (IFOMT) öncülüğünde köklü bir değişikliğe gidiş başladı. IFOMT, ortopedik manuel terapi (OMT) için “…sinir ve kas iskelet sistemi hastalıklarının yönetiminde özelleşmiş bir fizyoterapi / fizik tedavi alanıdır…” tanımını yapmaktadır, ayrıca, “…klinik muhakemeye dayalı yüksek özelliklere sahip manuel teknikler ve egzersizler uygulanır ve bu yaklaşımlar, bilimsel ve klinik kanıtlara uyumlu, biyopsikososyal çerçevede ve her hastaya özgü olarak yürütülmelidir.” demektedir. Bu açıklamadaki son cümle önemlidir, böylelikle, manuel terapi, bireyleri sadece “biyo” yani biyolojik kısmıyla değil, bir bütün olarak “biyopsikososyal” çerçevede, bilimsel ve dolayısıyla da bireysel olarak ele alan klinik bir yaklaşımdır.

Manuel terapi, bazı bilimsellikten uzak kişiler tarafından anlatıldığı/gösterildiği, toplumun çoğu tarafından ve hatta çoğu sağlık çalışanı tarafından da sanıldığı gibi, eklem kütletme (manipülasyon) ile eklemleri yerine getirme, gererek, çekerek, iğne batırarak veya üzerine nesneler, rulolar yuvarlayarak kasları uzatma, fıtık dokusunu elle yerine itme vb. şeyler değildir!

Manuel terapi bilim ve kanıta dayalı uzun eğitimler gerektiren ve uzman kişilerce uygulanması gereken bir tedavi metodudur.

Kaynaklar:
IFOMPT
Orthopaedic Manual Physical Therapy- History, Development and Future Opportunities 2010

Araç çubuğuna atla