Search and Hit Enter

Ellerimizdeki ve Parmak Uçlarımızdaki Retina

Ele Dair.. Cisimleri gözlerimiz gibi parmak uçlarımızla da görebildiğimizi biliyor muydunuz?

Gözlerimizdeki retina (ağ) tabakasının görmeyle alakalı reseptörlerden (fotoreseptörlerden) ve yoğun sinir ağlarından oluşması gibi parmak uçlarımız da düşük frekanslı uyarıları algılayan (titreşim, basınç vb.) mekanoreseptörlerden ve yoğun sinir ağlarını içerir. Görme, işitme, koklama, tat alma ve dokunma dışında birçok duyumuzun olduğu bilinmektedir. Özellikle dokunmayla ilişkilendirdiğimiz duyu organımız olan ellerimizde sıcaklık, soğukluk, basınç, ağrı ve bunlar gibi uyarıları algılamak için özelleşmiş farklı reseptörlerimiz (algılayıcılarımız) vardır. Ellerimizdeki reseptörler sayesinde dokunduğumuz cisimlerin boyutları, şekilleri, sıcaklıkları ve daha birçok özellikleri hakkındaki detaylar algılanır ve eş zamanlı bir sürede beynimizdeki duyularla ilişkili alana ulaşıp tüm bu bilgilerin bilince ulaşması sağlanır.

Dokunma ile elde ettiğimiz bilgiler deneyimlediğimiz tüm duyusal veriler içerisinde ciddi bir öneme sahiptir.

Bu bilgileri bir başka şekilde ifade etmek gerekirse;

Bir insan elinde 29 kemik 34 kas 123 bağ, sinir ve daha birçok doku bulunmaktadır. Yüzölçümü böylesine küçük bir alanda bu kadar fazla yapının bulunması buradaki gizemi, yapıların hasarı sonucundaki problemin karmaşıklılığını, ciddiyetini ve diğer vücut bölümlerindeki, örneğin beynimizdeki, olumsuz etkilerini gözler önüne seriyor.

Basit bir örnek ile problemin ciddiyetine değinmiş olalım: Eli ilgilendiren bir kırık, bir kesi, bir yapısal, bir dolaşım bozukluğu gibi problemler sonucunda elimizi kullanmaktan kaçınırız. Bu kullanama durumu beynimizde elleri temsil eden duyusal alanların da ciddi anlamda duyusal girdilerden yoksun kalacağı anlamına gelmektedir. Elleri kullanmama sürecinin uzamasıyla beynin fonksiyonlarındaki birçok parametre (hareket kontrolü, planlama, reaksiyon hızı, periferdeki kas kuvveti ve koordinasyon gibi) değişime uğrayacaktır.

Elinizi ilgilendiren kırık, tendon hasarı, sinir kesisi, ödem, uyuşma, titreme, yanma, karıncalanma, sertlik, ağrı, ince hareketlerde beceri kaybı gibi şikayetlerinizin çözümü için uzman bir hekime ve bu alanda çalışan bir fizyoterapiste danışabilirsiniz.

Ek olarak, parmak uçlarımızdaki potansiyeli daha iyi anlayabilmemiz için eşsiz bir örnek Eşref Armağan. Hiç görmediği denizi, gün batımını her şeyi doğuştan görme engeli olmasına rağmen gerçeğe yakın bir şekilde çizebiliyor. Bilim insanları görme engelli bireylerin beyinlerdeki görmeyle ilgili alanların karanlık olduğunu savunmaktadırlar. Eşref Armağan ise dokunarak parmak uçları ile beynindeki görme ile ilgili alanları aydınlatabildiğini bize göstermektedir.

Kaynaklar:
El Rehabilitasyon kitabı / Amerikan Hastahanesi
Mucize Türk Ressam Discovery Eşref Armağan Belgeseli

Photography Credit – Iringó Demeter

Araç çubuğuna atla