Search and Hit Enter

Andrew Taylor Still, Osteopati ve Osteopatik Tıbbın Atası

“İnsanın içinde, minyatür bir evren buldum.” Bu söz 1800’lü yıllarda çağın tıbbının yetersizliklerini iliklerine kadar yaşamış, kavramış ve sonrasında adına Osteopati dediği sistemi geliştirmiş olan bir dâhiye ait: Andrew Taylor Still’e

“Osteopati’nin Babası” olarak adlandırılan A.T. Still, 6 Ağustos 1828’de Virginia’nın Lee Country kasabasında dünyaya geldi. Çocukluk döneminde eğitimine aralıklı olarak devam edebilen A.T. Still eğitiminin bir kısmını ailesi tarafından aldı. Still’in babası Abram, metodist bir vaizdi o dönemler yeterli vaiz olmadığından kiliseleri dolaşmak zorundalardı ve çok uzun süreler evden uzakta olabiliyordu, sonraları zamanının vaizleri arasında köleliğe sempati duymayan eski kilisede kalan tek vaizdi. Abram Still ayrıca doktorluk da yapmaktaydı ve A.T. Still ilk tıbbi eğitimlerini de babasından almıştı ve çok küçük yaşlarda babasının yolundan gideceğine karar vermişti. Bir dönem babasıyla çalıştıktan sonra tıp doktoru lisansını Missouri eyaletinde aldı.

1849’un Ocak ayında, A.T. Still, Mary M. Vaughn ile evlendi ve bir yıl sonra ilk çocukları dünyaya geldi. Bu arada babası Kansas eyaletine göreve gönderildi ve Still’de babasıyla birlikte ailesini taşıdı. O dönemler Kansas’ta köle göçmenlerin yer edinmesine dair oylama yapılacaktı ve insanlar köle göçmenleri istemeyen ve köleliğe ve ayrıştırmaya karşıt olan iki gruba ayrılmıştı. Still kölelik karşıtı grupta yer alarak yerel mecliste görev yaptı.

Yaşamın süreçleri, harekette saklıdır.

1855’te A.T. Still hayatının ilk en acı olayını yaşadı, küçük oğlu George’u kaybetti. Bu talihsiz olaydan 4 yıl sonra eşi Mary, beşinci çocukları Lorenzo’yu dünyaya getirdikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Lorenzo’da çok geçmeden öldü. Kalan 3 çocuğuyla hayata tutunmaya çalışan Still, 1961-62 yılları arasında Sivil Savaş’a katıldı ve aynı zamanda askeri hastanede doktorluk yaptı. Talihsizlikler Still’in yakasını bırakmıyordu ve 1964’te biri evlatlık olan iki çocuğu daha epidemide (salgın hastalık) pnömoninin tetiklediği menenjit hastalığı yüzünden yaşamını yitirdi. Still, bu kayıplardan sonra geleneksel tıbba ve dönemin ilaç tedavilerine karşı şüpheye düştü. Yapılan tıbbi müdahalelere rağmen neden çocuklarını ve eşini kaybetmişti ve aynı epidemiye maruz kalmalarına rağmen neden kendisi ve diğer çocuğu hayattaydı?

En büyük sorulardan biri, hayat nedir? Hayat bir madde midir? Eğer öyleyse, özellikleri nelerdir? – A.T. Still

Sivil Savaş’tan sonra, geleneksel tıbba olan şüphelerine rağmen, Still doktorluğa devam etti fakat hastalarını medikal ilaçlarla tedavi etmeyi bıraktı, bunun yerine hidropati (su ile tedavi), magnetizma, hipnotizma, frenoloji (kafatası bilimi), diyet, eklem manipülasyonları ve spritüalizm gibi alternatif teoriler üzerine çalışmaya başladı. Yerli Amerikalılar’ın mezarlarına kazılar yaparak insan iskelet sistemi üzerinde anatomik çalışmalar yaptı. Still, uygun bir şekilde dizilim gösteren insan vücudunun, sağlık konusunda daha iyi olabileceğine inanıyordu ve kas iskelet sisteminde bunu sağlayabilecek manipülatif uygulamalar geliştirdi. Bu uygulamalarda ilaçlar kullanılmıyordu ve Still bu tıbbi teoriye Osteopati adını verdi. Osteopati Yunanca “osteon” yani kemik ve “pathos” yani acı çeken kelimelerinden türetilmiştir. Still osteopati ile doktorların, hastalarda hareket bozukluklarını ve disfonksiyonları tespit ve tedavi edebileceklerini ve hastaların tedaviler sonrasında iyileşme mekanizmalarının kendi kendini düzenleyebileceğini (otoregülasyon) savunmuştur. Ayrıca bu sayede hastalar tedavi edilirken, o dönem kullanılan ilaçların zararlı yan etkilerinden de korunmuş olacaklardı.

Still, insan vücudunda myofasyal bir devamlılığın olduğunu ve vücudu “bütüncül” olarak ele almak gerektiğini savunmuştur. Osteopat bu bütünlüğü değerlendirmeli ve bu bütünlükte meydana gelen bozulmaları veya etkilenimleri tespit etmelidir.

Vücutta sağlık, bir parçada değil, bir bütünde mükemmellik ve harmoni anlamına gelir. – A.T.Still

Still’in teorileri, zamanına göre çok radikaldi ve çoğu insan tarafından alışılmamış hatta çılgınlık olarak görülüyordu. Öyle ki, Metodist Kilisesi’nden çıkarılmıştı ve ailesi dahi ondan uzak durmaya başlamıştı. Still kasaba kasaba gezerek yeni hastalar bulmaya ve insanları teorilerine inandırmaya çalıştı.

Osteopat, insan vücudunda ana hastalığı yöneten tüm alt mekanizmaları ve yasaları anlaması gereken bir insan mühendisidir. – A.T. Still

1875’te Still ve ailesi Kirksville Missouri’ye taşındılar ve burada hasta veya sakatlanmış olan insanları ücretsiz tedaviye alarak yaptığı medikal uygulamalar için dikkat çekmeye çalıştı. Dünya yavaş yavaş “elleriyle hastaları tedavi eden” ve iyileştiren doktoru konuşmaya başladı. Zaman içinde, bir çok hastaya müdahalelerde bulundu ve git gide tanınırlığı arttı.

1 kasım 1892’de Still günümüzde A.T. Still Üniversitesi olarak bilinen Amerikan Osteopati Okulu’nu kurdu ve osteopatiyi öğretmeye başladı. O dönemdeki tıp okullarının aksine, Still kadınları ve Afrikalı Amerikalılar’ı da okuluna kabul etti. İlerleyen yıllarda Still bir çok öğrenci yetiştirdi ve öğrencileri eğitim programını tamamlayıp “Doctor of Osteopathy” yani ostepati doktoru oldular, ülkenin her yerinde kendi kliniklerini kurdular ve hastalara umut oldular. Sonunda Still’in geleneksel tıbba alternatif yarattığı tıp, gerçek olmuştu.

Yüzlerce öğrenci yetiştiren Still, 1914 yılında ağır bir felç geçirdi ve konuşma yeteneğini kaybetti, 12 aralık 1917’de öldü ve Kirksville Missouri’de yakıldı.

Still’in ölümünden bu yana, osteopati bilimsel çalışmalar ışığında gelişimini devam ettirmektedir ve dünya genelinde binlerce osteopat hastalara umut olmaya devam etmektedir. Andrew Taylor Still, bir kişinin inancı, kararlılığı ve çalışmasının, sayısız insanın yaşamına dokunabileceğinin en iyi kanıtıdır.

Kaynaklar:
Still, A. T. Autobiography of A. T. Still, (1908; reprint, American Academy of Osteopathy, 1981)
Still, A. T. Osteopathy Research and Practice, Eastland Press, 1992
Still, A. T. Philosophy of Osteopathy (1899, reprint, American Academy of Osteopathy, 1977)
Still, A. T. Philosophy and Mechanical Principles of Osteopathy, (1902, reprint, Osteopathic Enterprises, 1986)
Hulburt, Ray G. “A. T. Still, Founder of Osteopathy.” v. 19, no. 1 (October 1924)
Christensen, Lawrence O., William E. Foley, Gary R. Kremer, and Kenneth H. Winn, eds. Dictionary of Missouri Biography. Columbia: University of Missouri Press, 1999.

Araç çubuğuna atla